Статистика
Користувачі : 3
Зміст : 1646
Посилання : 8
Переглянути хіти змісту : 1826772
Director.jpg
Лічильник
Яндекс.Метрика
Rambler's Top100
Home ? Наша гордість ? ЗЕМНА ОДІССЕЯ КОСМІЧНОГО ГЕНІЯ

ЗЕМНА ОДІССЕЯ КОСМІЧНОГО ГЕНІЯ

kondratukНавіть не уявляю, як можна більшу частину свого свідомого життя прожити під чужим іменем, з острахом і недовірою ставитися до людей, чекати на розправу. Саме така доля судилася Олександру Шаргею, якого сьогодні знає і шанує увесь світ під іменем Юрія Кондратюка.

Народився хлопчик у 1897 році у Полтаві, закінчив зі срібною медаллю гімназію і без іспитів вступив до Петроградського політехнічного інституту. Але плани змінила громадянська війна. Юнака мобілізували до армії генерала Корнілова. У молодшого офіцера не було бажання воювати на чиємусь боці, тому він дезертирував з ешелону на станції Бобринська.

 

Так у біографії майбутнього інженерного генія з'явилося містечко Сміла. Він зняв кімнату в будинку по вул. Залізничній, 24 (тепер О.Невського, 38). Працював на залізничній станції Бобринська (тепер ім.Т.Шевченка) на посадах вантажника, оглядача вагонів, колійника, займався ремонтом стрілок і саме в цей час працював над науковим рукописом “Про міжпланетні подорожі”.

Розуміючи, що радянська влада не пробачить йому ані дворянського походження, ані причетності до Білої гвардії, він видає себе за померлого знайомого - Юрія Кондратюка. З цим ім'ям він назавжди увійшов в історію світової науки.

Щоб вижити, брався за будь-яку роботу, але підходив до неї творчо. За його проектом без єдиного цвяха було збудовано найбільше у світі механізоване дерев'яне зерносховище, назване “Мастодонтом”. У 1926 р. він завершив рукопис “Про міжпланетні мандрівки” й отримав позитивний відгук від науковців. Три роки потому своїм коштом видав книжку “Про завоювання міжпланетних просторів” накладом 2000 екземплярів, де незалежно від К.Ціолковського систематизував, технічно й математично обґрунтував основні ідеї космонавтики; виклав принцип дії багатоступеневих ракет, описав конструкції спускового апарата з аеродинамічним гальмуванням, розглянув можливості використання крилатих ракет.

Невдовзі Ю.Кондратюка було заарештовано і відправлено на заслання до Західного Сибіру, де він несподівано отримав шанс увійти до групи вчених, якою керував видатний учений-фізик С.Корольов, але відмовився, побоюючись надмірної уваги органів НКВС. Після звільнення почав працювати над проектом потужної вітроелектростанції в Криму, його тогочасні розробки з питань будівництва залізобетонних веж згодом було використано при зведенні Останкінської телебашти в Москві.

На початку Великої Вітчизняної війни Кондратюк добровольцем іде на фронт, бере участь у боях під Москвою. Останні відомості про нього датовані січнем-лютим 1942 року.

Ім'я українського вченого-самоука стало широко відомим після успішного польоту на Місяць космічного корабля “Аполлон” (1969 р.). Американські астронавти скористалися розрахунками найекономнішої схеми польоту із поверненням на Землю, так званою “трасою Кондратюка”. На знак великої поваги до видатного інженера один із місячних кратерів названо його ім'ям, а Міжнародний планетний центр офіційно затвердив назву малої планети-астероїда № 3084 “Кондратюк”. На космодромі Канаверал (США) вченому встановлено пам'ятник.

До 100-річчя від дня народження Юрія Кондратюка на його батьківщині у Полтаві зведено пам'ятник. У Смілі на будинку, де він жив, встановлено меморіальну дошку, в місцевому краєзнавчому музеї цілий стенд присвячено вітчизняному піонеру світової космонавтики.

Олександру Шаргею судилися життєві поневіряння, невизнання сучасників, страх за тайну імені. Але його завжди вела мрія до найвищих небесних зір, де нарешті й закінчилася його земна одісея.

Іван Мусат, 9-Б клас

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Останні новини

Найбільш переглянуті

Форма входуЯкий предмет вам більше подобається?